איך לבחור מדיח כלים?

הנוחות של העידן המודרני מגיעה עם ההנחה שכמה שהעבודה תיעשה בשבילנו, ככה יהיה לנו מספיק זמן בשביל לעשות דברים אחרים, כיפיים יותר. ואין דבר יותר כיף מאשר להתרווח אחרי ארוחה טובה עם כל המשפחה, מבלי לדאוג מי ומתי ירחצו את כל הכלים והסירים אשר ממלאים את המטבח והכיור.

מסתבר כי מדיח הכלים הוא אחת ההמצאות היותר ותיקות בסביבתנו. אב הטיפוס הראשון נבנה לקראת סוף המאה ה-19, בעקבות המצאתה של אשת חברה הגבוהה ג'וזפין קוקרן, אשר דאגה לשלומם של כלי החרסינה היקרים שלה והגתה מכונה שתוכל לשטוף אותם באמינות וביסודיות. אב הטיפוס של קוקרן הורכב מדוד נחושת ובו מנוע חשמלי המסובב גלגל, אשר עליו הורכבה רשת ברזל. על רשת הברזל היה ניתן להניח את כלי המטבח השונים, וכך, בניגוד לשפשוף הכלים באופן ידני, עם סיבוב הגלגל שבדוד הותזו מים חמים עם חומרי הניקיון על הכלים, ולאחר מכן נשטפו שוב במים בלבד. למרות שמאז הפכו מדיחי הכלים למכונות משוכללות וחדשניות, הטכניקה הבסיסית של המכונה הנפלאה הזו לא השתנתה עד היום, בתחילת המאה ה-21.

מדיחי הכלים של תקה

deferingprogram

בימינו מבחר מדיחי הכלים עולה על כל דמיון. ניתן למצוא מדיחי כלים המצוידים בין השאר בצגים דיגיטליים, בחיישנים המסוגלים לזהות את מידת הלכלוך של הכלים וכך "לדעת" איזו תוכנה מתאימה להם, ביכולת לזהות את איכות המים ולרכך אותם בעת הצורך, ובאפשרות להשתמש במדיח גם אם הוא מכיל כלים בודדים בלבד. מעבר לכך, מדיחי הכלים של הדור החדש רובם שקטים, חסכוניים, ירוקים, ולא שכחנו גם את החלק הלא פחות חשוב של המבטח המודרני - מעוצבים.

אז איך בוחרים מדיח כלים למטבח שלנו?

הפעלה – בדקו עד כמה מדיח הכלים פשוט להפעלה. כדאי שכל אחד במשפחה יוכל לדעת להפעיל את מדיח הכלים מבלי לקרוא את כל חוברת ההוראות, באמצעות צג דיגיטלי רחב עם תצוגה ברורה לבחירה קלה יותר של תוכנית ההדחה. כמו כן בדקו את מידת הרעש של הפעלתו, שכדאי שלא תעבור את ה-50 דציבל. בדקו גם שהמדיח מתאים ללחץ המים במטבח שלכם, ושפעילותו סדירה גם כאשר לחץ המים בבית נמוך.

תקן ואמינות

באופן עקרוני, איכות מדיחי הכלים נמדדת בשלושה אלמנטים – ניקיון, צריכת אנרגיה וייבוש. המדיחים הטובים ביותר יקבלו ציון A על כל שלושת האלמנטים הללו. שימו לב - מדיח נחשב חסכוני אם הוא צורך כ-18 ליטר מים עבור מחזור שלם של עבודה, ובזבזני אם הוא צורך מעל 22 ליטר. דבר נוסף חשוב – בדקו שהיבואן או היצרן הינם אמינים ומוכרים, וכי האחריות על פעילותו התקינה של המדיח ממושכת ככל האפשר (3-4 שנים).

קיבולת


למדיחי הכלים השונים יכולת קיבול שונה. בדקו האם הקיבולת של המדיח שאתם מעוניינים בו אכן מתאימה להפעלה יומיומית ממוצעת. מאוד מצערת תהיה העובדה שמדיח הכלים שלכם לא מצליח להכיל באופן קבוע ארוחה משפחתית, ומצד שני אין צורך לרכוש מדיח בעל קיבולת עצומה אם אתם מארחים את כל המשפחה רק פעם בחודשיים למשל. שימו לב כי ניתן להכניס לחלל המדיח כלים רחבים וצלחות גדולות, וכן כי הוא בעל מודולריות גבוהה וניתן לשנות את התכנון הפנימי שלו, כולל מיקומן של המגירות והסלסלות לפי הצורך.

תוכנות ואפשרויות מומלצות - באופן עקרוני, עדיף להשקיע יותר כסף במדיח יקר בעל תוכניות החוסכות מים חשמל. בסופו של דבר ההפרש ישתלם לכם. תכונה חסכונית למשל היא תכונה להדחה קצרה עבור כלים מועטים בלבד. בנוסף, אם חשובה לכם פעילותו השקטה, בדקו כי הוא מכיל תוכנה להדחה בשעות הלילה, או לחילופין בטיימר להשהיית ההדחה לשעה מתאימה יותר. בדקו כי יש למדיח אפשרות הדחה בטמפרטורות גבוהות, לניקוי יעיל של סירים ומחבתות, וכן תוכנה לניקוי כלים עדינים במיוחד. מנגנוני "התראה" כגון הגנה נגד הצפה, העוצר את פעולה המדיח, או נוריות חיווי המתריעות כאשר יש מחסור במלח או בחומר הברקה, הינם מנגנונים חשובים לא פחות. אפשרות חשובה נוספת היא מדיח בעל יכולת ניקוי עצמי גבוהה.

עיצוב


דאגו להתאים את המדיח לעיצוב המטבח, בהתאם למיקום שלו ולגודל שלו. יש למדוד במדויק את החלל שאליו מיועד המדיח ולקחת בחשבון מרווח נוסף, הדרוש להתקנה בטוחה ויציבה. כמו רוב המכשירים המסיביים במטבח (מקררים, כיריים, תנורים, קולטי אדים), גם למדיח יש נוכחות בולטת. כיום ישנם מדיחי כלים בעלי קו עיצוב מודרני, היכולים להתאים לכל גודל וסוג של מטבח, וכן לאלמנטים והמכשירים הנוספים שבו.

טיפים נוספים


בדקו כי המדיח מכיל מסנן איכותי, שימנע בעת הצורך סתימות בניקוז המים. שימו לב, ככל שמערכת המסננים צפופה יותר, כך תצטמצם כמות הלכלוך הנכנסת למדיח. לשם ניקוי יעיל מצד אחד וחסכוני במים מצד, חשוב כי יהיה למדיח זמן השרייה ארוך. אם החלטתם לרכוש מדיח כלים זול, דאגו שהציפוי הפנימי של מדיח הכלים הוא מנירוסטה. כמו כן שימו לב כי גוף החימום נסתר, והוא מוגן מפני קורוזיה.

Teka ישראל מציגה סדרה חדשה, שקטה, חסכונית, דיגיטלית, ירוקה, בטיחותית של מדיחי כלים, ועם גוף העשוי כולו מנירוסטה מלאה המבטיח אריכות ימים. המדיחים של Teka שקטים במיוחד ובעלי פונקציות ותוכנות חדשניות רבות המאפשרות הפעלה פשוטה ורב גונית מצד אחד וחיסכון במים ובחשמל מצד שני. מדיחי הכלים של Teka הם בעלי תצוגה דיגיטלית מלאה הכוללים הצבעה על מחסור או על תפקוד לקוי, תוכנות אוטומטיות המתאימות למידת הלכלוך של הכלים או לכמות שלהם, חיישנים המתאמים את ויסות המים בכניסה למדיח וביציאה ממנו והמודדים את איכות המים, ועוד.

מדיחי הכלים של Teka מגיעים בשלל עיצובים מודרניים ונעימים לעין, ובעלי דרגה A עבור תוצאת ניקיון מקסימלית, רמת ייבוש מקסימלית וצריכת אנרגיה מינימלית. בין השאר תוכלו למצוא מדיח רחב כולו נירוסטה המונעת טביעות אצבע, מדיח כלים רחב דלת מצופה נירוסטה, מדיח אינטגרלי מלא, מדיח רחב חצי אינטגרלי ועוד.