ניקיון המטבח

אחד המאפיינים העיקריים של מוצרי תקה הם שהם קלים לניקוי. לא משנה אם מדובר במקרר, בתנור, במיקרוגל, בכיריים, בברזים, בקולט האדים או בכל מוצר אחר מסל המוצרים שלנו - מהר מאוד תבחינו שאם תקפידו על כמה כללי יסוד בסיסיים, לא תיאלצו יותר להזיע ולהתאמץ יתר על המידה בניקוי המטבח שלכם.

החומרים שמהם עשויים המוצרים ומכשירי המטבח של תקה עוזרים להם לא להחליד, לא להיצמד לשיירים, לא לאסוף אבק ולהישאר בעלי מראה חדש ומבריק.
על מנת להישאר עם האצבע על הדופק מבחינת ניקוי המטבח, אספנו לכם כאן כמה טיפים בנושא:

חומרי הניקוי

על המדפים בסופרמרקט תמצאו מבחר בל ייאמן של חומרי ניקוי תעשייתיים, אך לא בכולם יש לנו צורך. לרוב, חומרים טבעיים ולא יקרים יעשו עבורנו את המלאכה על הצד הטוב ביותר. היתרונות שלהם הם כי אינם משאירים כתמים ואינם פוגעים במרקם המיוחד של אביזרי המטבח.

החומץ
לא רבים יודעים זאת, אך החומץ הוא תכשיר ראשון במעלה לניקוי המטבח. הוא יעיל ביותר להסרת אבנית מהקומקום, לניקוי כלי מטבח שומניים במיוחד, להסרת כתמים קשים ולהברקת משטחים.

הלימון
הלימון הוא זול ומפיץ ריח נעים במטבח. הלימון מסיר אבנית, מסיר שומנים, מסיר כתמים, מבריק ומרענן. די לשפשף עם חצי לימון או רק עם הקליפה את החרסינות, הברזים, משטחי הנירוסטה - והמטבח יבריק תחת ידכם. ניתן להגיע לתוצאות טובות גם בעזרת מלח לימון.

סודה לשתיה
נוסחת הפלא: מכינים משחה של סודה לשתיה ומעט מים, מושחים אותה על המקומות הטעונים ניקוי, שוטפים ומנגבים. סודה שתייה מעולה גם לפתיחת סתימות קלות בכיור, ולניקוז חודשי. את אבקת הסודה שתייה כמו את מלח הלימון רוכשים במדור התבלינים. יותר זול ויותר יעיל מן התכשירים המוכנים.

מסיר שומנים
מסיר שומנים מיועד אך ורק למקרים שבהם לא הצלחתם להוריד את הכתמים בדרך אחרת. שימו לב שהוא מתאים לניקוי האזור הספציפי שבחרתם, ובדקו קודם באזור מוסתר, ובכל מקרה זהירות: טיפה אחת מהחומר שניתזה לתוך העין יכולה לגרום לכם להתהלך שבועיים עם רטייה של שודד ים על הפנים.

אקונומיקה
מלכת הניקיון במטבח היא ללא ספק האקונומיקה. היא מלבינה ומחטאת באופן יסודי, ובזכות מרכיב הנתרן התת-כלורי אין כמוה להברקה אמיתית. שימו לב, חשוב מאוד להתאים את סוג התכשיר שבו משתמשים למכשירי המטבח ולטיבם.

ניקוי המקרר

המקררים של תקה קלים לתחזוקה ולניקוי. ברוב הדגמים יש מדפי זכוכית שקל לפרק ולנקות. לחלק מהדגמים יש חזית נירוסטה מוברשת המונעת טביעות אצבעות. ננקה אותם בתערובת של חומץ ומים בתוספת מעט נוזל כלים או אקונומיקה, שגם תסיר ריחות חריפים ותשאיר את המקרר מבריק כמו חדש.

ניקוי הכיריים והתנורים

התנורים של תקה עשויים פלדת אל חלד העמידה בפני שריטות ונוחה לניקוי, והכיריים מעוצבות על משטח זכוכית או על משטח קרמי זכוכיתי, שטוח וקל לניקוי. את הכתמים על הנירוסטה קל לנקות באמצעות מריחת סודה לשתיה, השהייה ושטיפה. כיריים עם משטח זכוכית כדאי לנקות עם ספוג רך אחרי שטבלנו אותו בסבון כלים ריחני, לשטוף שוב עם מטלית לחה חמימה, ולאחר מכן לעבור על הכל שוב בעדינות עם מגבת נייר.

חלק מהתנורים של תקה מצוידים בטכנולוגיית Hydro Clean, מערכת ניקוי חדשנית חסכונית, מהירה וידידותית לסביבה. תהליך הניקוי נמשך דקות ספורות בלבד ב-80 מעלות, פעולה החוסכת זמן ואנרגיה ושומר על אריכות ימיו של התנור. במקרים של כתמים קשים אפשר כאמור להשתמש במסיר שומנים קר.

ניקוי המיקרוגל

תנורי המיקרוגל של תקה מעוצבים מפלדת אל חלד בשיטת fingerproof-print העמידה בפני שריטות וטביעת אצבעות, ובעלי דלת זכוכית כפולה או משולשת. לצורך הניקוי הרתיחו תערובת של חצי כוס חומץ עם כוס מים וצקו לתוך המיקרוגל - זה ינקה היטב את מתזי האוכל על קירות המיקרוגל ויאוורר אותו. לנטרול ריח שרוף יש להכניס למיקרו קערית מלאה במים ולימון ולהפעיל כמה דקות או לערבב סודה לשתיה במעט מים ולנגב את הדפנות.

ניקוי המדיח

מדיחי הכלים של תקה קלים לתחזוק ולניקיון. פעם בחודש צקו כוס חומץ או אקונומיקה לתוך המדיח ותנו למכשיר לעבוד. פעולה פשוטה זו תמנע את פגיעת הסבון במכניזם הפנימי ותסיר את האבנית שהצטברה.

הכיור והברזים

את הכיור מנקים בחומץ או מלח לימון, שמנקים בקלות וביעילות אבנית וכתמים אחרים ואינם פוגעים בציפוי החרסינה או האמאייל. הברזים של תקה עשויים ברונזה או כרום, וניתן לפרק את החלקים ולהשרות בכלי עם חומץ מהול במים - החומץ אינו פוגע בחומר שממנו עשוי הברז - ולאחר ההשריה יש להבריק אותם היטב.

משטחי השיש והנירוסטה

אין לנקות משטח נירוסטה עם ברזלית, שיכולה לגרום לשריטות. ניתן לנקות נירוסטה בתמיסת אבקת סודה לשתיה מהולה במים או במסיר שומנים. אחרי הניקוי מתיזים מעט ספריי לניקוי חלונות, והנירוסטה תבהיק כחדשה.
את משטח השיש ננקה באופן לא שגרתי: נמרח עליו שמן סויה רגיל ונניח לו להיספג במשך הלילה. אחרי שטיפה והברקה במטלית לחה השיש יבריק כמו חדש.